News

Halloween 2021. Cum s-au costumat vedetele

Verdict.ro
October 31, 2021 11:18 AM

Inițial o veche manifestare religioasă din Irlanda, Scoția și nordul Franței, Halloween-ul a devenit o sărbătoare internațională, foarte populară în Statele Unite ale Americii, Irlanda, Marea Britanie, Canada, Australia sau Noua Zeelandă.

O sărbătoare de ”speriat” la origini, prin pătrunderea în America – Halloween-ul a devenit o sărbătoare centrată pe comunitate, cu parade și petreceri pentru copii, în care elementele „înfricoșător” sau „grotesc” au fost cosmetizate.

Când este Halloween 2021 și cum se sărbătorește

 

Halloween 2021 este sarbătorit astăzi, 31 Octombrie, mai exact noaptea dintre 31 octombrie si 1 Noiembrie. Aceasta are o încărcătura religioasă, dar în prezent  este mai mult o sărbătoare comerciala.

Se estimează ca peste 170 de milioane de americani plănuiesc vacanțe în timpul sărbătorii de Halloween, că în aceasta perioadă se cumpara peste un sfert din bomboanele care se consumă anual în America și că americanii cheltuiesc peste 8 miliarde de dolari cu această ocazie. (în SUA Halloween-ul este sărbătoarea cea mai mare dupa Crăciun).

Halloween-ul în România

După Revoluția din Decembrie 1989 românii au preluat și ei această sărbătoare. Televiziunile au fost cele care au popularizat aceasta manifestare care în timp a devenit o obișnuință în rândul famiillor tinere.

Cristina Ștefania, Nicole Cherry, Andra, Iulia Albu sunt doar câteva dintre vedetele de la noi care au îmbrăcat deja costumul de Halloween. Nu s-au remarcat doar prin ținute speciale, ci și prin machiaje de-a dreptul înfricoșătoare.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by STEFANIA (@cristinaa.stefaniaa)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Alexia Eram♛ (@alexiaeram)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Nicole 🍒 (@nicolecherry)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by John Legend (@johnlegend)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Miranda (@mirandakerr)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dorian Popa (@eusuntdorian)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kerry Washington (@kerrywashington)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kris Jenner (@krisjenner)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kendall (@kendalljenner)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ryan Seacrest (@ryanseacrest)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Andra (@andra)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lizzo (@lizzobeeating)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ciara (@ciara)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Reese Witherspoon (@reesewitherspoon)